General Information
| Product Type | UPS Management Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9641 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP9641 |
| Product Name | AP9641 UPS Management Adapter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Protocols | Telnet |
|---|---|
| Management | UPS Monitoring |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.7 g |
|---|---|
| Height | 38 mm |
| Width | 121 mm |
| Depth | 114 mm |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
