Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center The output and input connections are (10) C13 Real-time remote monitoring of connected loads User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Basic Rack PDU
APC by Schneider Electric Basic Rack PDU – Basic – NEMA L6-30P – 10 – 200 V, 208 V, 230 V Input – 208 V AC Output – 1U – 3.66 m Cord Length – Horizontal – Rack-mountable
- 200 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Basic PDU is the space-saving and cost-effective way to deliver power
- NEMA L6-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
Out of stock
£225.47 Exc. VAT / £270.56 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP9571A
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304272755
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9571A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center The output and input connections are (10) C13 Real-time remote monitoring of connected loads User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Basic Rack 10-Outlets 4.99 kVA PDU |
| Product Line | Basic Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 200 V |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 4.99 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.55 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 3.66 m |
| Height | 44 mm |
| Width | 445 mm |
| Depth | 77 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal |
Technical Information
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 10 |


