General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8887 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack PDU 2G, Metered, ZeroU, 17.3kW, 240V, (30) C13 & (12) C19 |
| Product Line | Metered Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 400 V |
|---|---|
| Output Voltage | 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 17.30 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.60 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 1.83 m |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60309 30A 3P+N+E |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Metered |
| Receptacle Detail | 30 x IEC 60320 C13 |


