APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency.
APC by Schneider Electric NetShelter AP8853 PDU
APC by Schneider Electric NetShelter AP8853 PDU – 6 x IEC 60320 C19, 36 x IEC 60320 C13 – 230 V AC Input – 230 V AC Output – Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
Availability: 3 in stock
£658.76 Exc. VAT / £790.51 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8853 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP8853 |
| Product Name | Metered Rack AP8853 42-Outlets PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.93 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1791 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |


