A large selection of power cords including input power, adapter, and jumper power cords fulfill a variety of power requirements. New locking IEC power cords feature a patented, easy to use, cord retention method for added security when used with AP8000 series Rack Power Distribution Units (PDUs).
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric AP8752J Standard Power Cord – 3 m
APC by Schneider Electric AP8752J Standard Power Cord – 3 m – For PDU – NEMA L5-20P / IEC 60320 C19 – 120 V AC / 20 A – Black – 1 Pcs
- IEC 60320 C19 second end connector type for convenient usage with added dependability
- NEMA L5-20P first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- Standard Power Cord allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
Out of stock
£58.66 Exc. VAT / £70.39 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP8752J
Categories Accessories, Power Cords, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304279761
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Standard Power Cord |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8752J |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A large selection of power cords including input power, adapter, and jumper power cords fulfill a variety of power requirements. New locking IEC power cords feature a patented, easy to use, cord retention method for added security when used with AP8000 series Rack Power Distribution Units (PDUs). |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP8752J |
| Product Name | AP8752J Standard Power Cord |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack Power Distribution Units (PDUs) |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Device Supported | PDU |
|---|---|
| First End Connector Type | NEMA L5-20P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA L5-20P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 720 g |
|---|---|
| Cord Length | 3 m |
| Product Color | Black |
Power Description
| Voltage Rating | 120 V AC |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
Related products
-
APC by Schneider Electric Power Extension Cord – 1.83 m
Accessories £120.43 Exc. VAT / £144.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT008 Power Extension Cord – 4.57 m
Accessories £294.70 Exc. VAT / £353.64 Inc. VAT
