General Information
| Product Type | Standard Power Cord |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8716SX340 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 6 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.12 kg |
|---|---|
| Cord Length | 60.96 cm |
| Product Color | Red |
| Color Family | Red |
Power Description
| Current Rating | 16 A |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Technical Information
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
|---|---|
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C19 Female |
