Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet; the “locking” feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Jumper Cord – 1.80 m
APC by Schneider Electric Jumper Cord – 1.80 m – For PDU – IEC 60320 C13 / IEC 60320 C14 – 110 V AC / 10 A, 220 V AC – Black – 6 Pcs
- IEC 60320 C13 first end connector type for maximum connection productivity and efficiency
- IEC 60320 C13 first end connector type offers dependable connectivity for maximum usability
- IEC 60320 C14 second end connector type for a secure, worry-free operation
- IEC 60320 C14 second end connector type for convenient usage with added dependability
- Jumper Cord allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- This jumper cord provides splendid performance and clear connectivity
Out of stock
£110.90 Exc. VAT / £133.08 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP8706R-WW
Categories Accessories, Power Cords, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0645015036585
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Jumper Cord |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8706R-WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet; the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Packaged Quantity | 6 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Power Cord Kit (6 EA), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC AP8000 Series Rack PDUs |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Technical Information
| Device Supported | PDU |
|---|---|
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.35 kg |
|---|---|
| Cord Length | 1.80 m |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Power Description
| Voltage Rating | 110 V AC |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
Related products
-
APC by Schneider Electric Power Extension Cord – 1.83 m
Accessories £120.43 Exc. VAT / £144.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric PDX332IEC-1200 Power Extension Cord – 12 m
Accessories £302.92 Exc. VAT / £363.50 Inc. VAT
