A large selection of power cords including input power, adapter, and jumper power cords fulfill a variety of power requirements. New locking IEC power cords feature a patented, easy to use, cord retention method for added security when used with AP8000 series Rack Power Distribution Units (PDUs).
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Standard Power Cord – 1.20 m
APC by Schneider Electric Standard Power Cord – 1.20 m – For UPS – IEC 60320 C14 / IEC 60320 C13 – 100 V AC / 10 A – Blue – 6 Pcs
- IEC 60320 C13 second end connector type for a secure, worry-free operation
- IEC 60320 C14 first end connector type offers dependable connectivity for maximum usability
- This standard power cord provides splendid performance and clear connectivity
Out of stock
£75.16 Exc. VAT / £90.19 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP8704S-WWX590
Categories Accessories, Power Cords, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304303268
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Standard Power Cord |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8704S-WWX590 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A large selection of power cords including input power, adapter, and jumper power cords fulfill a variety of power requirements. New locking IEC power cords feature a patented, easy to use, cord retention method for added security when used with AP8000 series Rack Power Distribution Units (PDUs). |
| Packaged Quantity | 6 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Device Supported | UPS |
|---|---|
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | IEC 60320 C13 Female |
Power Description
| Voltage Rating | 100 V AC |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
Physical Characteristics
| Cord Length | 1.20 m |
|---|---|
| Product Color | Blue |
Related products
-
APC by Schneider Electric PDX316IEC-600 Power Extension Cord – 6 m
Accessories £193.73 Exc. VAT / £232.48 Inc. VAT
