Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8653 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP8653 |
| Product Name | Switched Rack 24-Outlets PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Switched Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.23 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C19 |
