The Schneider Electric Rack Po wer Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in a rack. The Rack PDU measures the load of the P DU, phase, banks, and each individual outlet. You can access the Rack PDU through Web, Telnet, SNMP, SSH, or StruxureWare interfaces for comprehensive configuration and monitoring functionality. The Network Port Sharing (NPS) feature allows up to four AP8XXX Rack PDUs to be conn ected together within a rack in order to share one IP address.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter PDU
APC by Schneider Electric NetShelter PDU – IEC 60309 2P+E – 21 x IEC 60320 C13, 3 x IEC 60320 C19 – 32 A – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 7.40 kW – 0U Network (RJ-45) – 3.05 m Cord Length – Vertical – Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- IEC 60309 2P+E plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
Out of stock
£1,125.37 Exc. VAT / £1,350.44 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP8453
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304317555
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP8453 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Schneider Electric Rack Po wer Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in a rack. The Rack PDU measures the load of the P DU, phase, banks, and each individual outlet. You can access the Rack PDU through Web, Telnet, SNMP, SSH, or StruxureWare interfaces for comprehensive configuration and monitoring functionality. The Network Port Sharing (NPS) feature allows up to four AP8XXX Rack PDUs to be conn ected together within a rack in order to share one IP address. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Metered-by-Outlet Rack PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7.40 kVA |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.21 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 3.05 m |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Product Color | Black |
Management
| Management |
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60309 2P+E |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13 |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £915.39 Exc. VAT / £1,098.47 Inc. VAT

