APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and active monitoring. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power cycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets. Power sequencing time delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment to avoid circuit overload. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads with user-defined alarms to warn of potential circuit overloads. Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, Command Line Interface, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using StruxureWare Data Center Expert, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. New AP8000 series Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter PDU
APC by Schneider Electric NetShelter PDU – Switched – IEC 60320 C14 – 16 x IEC 60320 C13 – 10 A – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 0U – Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- IEC 60320 C14 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
Out of stock
£1,111.65 Exc. VAT / £1,333.98 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP7950B
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304331643
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP7950B |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and active monitoring. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power cycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets. Power sequencing time delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment to avoid circuit overload. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads with user-defined alarms to warn of potential circuit overloads. Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, Command Line Interface, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using StruxureWare Data Center Expert, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. New AP8000 series Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13 |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Switched |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 10 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.32 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1245 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
Management
| Management |
|
|---|
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 16 x IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|

