General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP7850B |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack PDU, Metered, Zero U, 10A, 230V, (16) C13 |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 200 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 10 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.07 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 3.05 m |
| Height | 1245 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 44 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| PDU Type | Metered |

