The APC by Schneider Electric Basic Rack Power Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in the rack.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter AP6038A PDU
APC by Schneider Electric NetShelter AP6038A PDU – Basic – 3 x IEC 60320 C19 – 48 A – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 0U/1U – Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- Basic PDU is the space-saving and cost-effective way to deliver power
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
Out of stock
£478.51 Exc. VAT / £574.21 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AP6038A
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304321972
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP6038A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The APC by Schneider Electric Basic Rack Power Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in the rack. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP6038A |
| Product Name | Basic Rack PDU AP6038A |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 48 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.40 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U/1U |
| Height | 388.1 mm |
| Width | 43.6 mm |
| Depth | 125.7 mm |
Technical Information
| Protection Type | Overcurrent Protection |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.26 Exc. VAT / £157.51 Inc. VAT


