General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP6009A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP6009A |
| Product Name | Basic Rack PDU AP6009A |
| Product Line | NetShelter |
| Product Series | Basic |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.18 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 3.05 m |
| Height | 1626 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 43 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A 2P+E |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
