Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 2.0 |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
General Information
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AM225AR |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | Integrity 10Gbe-SR 2P PCIE Adapter |
| Brand Name | HPE |
Media & Performance
| Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Miscellaneous
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Physical Characteristics
| Form Factor | Plug-in Card |
|---|---|
| Height | 20 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 181 mm |
| Bracket Height | Low Profile |
Network & Communication
| Network Technology | 10GBase-SR |
|---|

