Technical Information
| Cable Length | 2 m |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Fiber Count | 2 |
| Fiber Category | OM3 |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AJ835A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | LC to LC Multi-mode OM3 2-Fiber 2.0m 1-Pack Fiber Optic Cable |
| Brand Name | HPE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 450 g |
|---|---|
| Product Color | Blue |
| Color Family | Blue |
