Single white dipole antenna with RP-TNC connector. The antenna provides indoor omnidirectional coverage. It has a 90-degree articulation radius and can be used with the Aironet 1830, 1850, 2800, and 3800 Series and Cisco Catalyst 9110AX, 9115AX, and 9120AX Series access points.
“Meraki Antenna for Indoor, Wireless Access Point” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Cisco Antenna for Indoor, Wireless Access Point – White
Cisco Antenna for Indoor, Wireless Access Point – White – 2.4 GHz, 5 GHz – 4 dBi – Dipole – Omni-directional – RP-TNC Connector
Availability: 9 in stock
Estimated Delivery: Tuesday, 26th May
Future Stock on Order: 5
£31.31 Exc. VAT / £37.57 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AIR-ANT2524DW-RS=
Categories Accessories, Antennas, Unifi Store, Wireless Accessories
UPC/EAN Code:
0889728277495
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Indoor |
|---|---|
| Compatibility | Cisco Access Points:
|
General Information
| Product Type | Antenna |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-ANT2524DW-RS= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | Single white dipole antenna with RP-TNC connector. The antenna provides indoor omnidirectional coverage. It has a 90-degree articulation radius and can be used with the Aironet 1830, 1850, 2800, and 3800 Series and Cisco Catalyst 9110AX, 9115AX, and 9120AX Series access points. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | Antenna |
| Brand Name | Cisco |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 36.9 g |
|---|---|
| Form Factor | Dipole |
| Height | 167.6 mm |
| Width | 20.3 mm |
| Depth | 124.5 mm |
| Product Color | White |
Interfaces/Ports
| Connector Type | RP-TNC |
|---|
Technical Information
| Directivity | Omni-directional |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 2.4 GHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 4 dBi |

