A set of adapters engineered for full containment of row solutions to provide full containment and increase cooling efficiency. This front adapter for a 800mm Easy Rack includes a plenum spacer, glass front door and a floor to seal the bottom of the rack.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Schneider Electric ACCS2002 42U Rack-mountable Aisle Containment Adapter for Aisle Containment System – Black
Schneider Electric ACCS2002 42U Rack-mountable Aisle Containment Adapter for Aisle Containment System – Black
- Aisle Containment Adapter allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Aisle Containment System application, usage offers maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliability
- Comes in black colour for a sophisticated and dassling loo
- Rack-mountable aisle containment adapter allows a clutter-free, convenient storage with increased efficiency
Out of stock
£1,535.12 Exc. VAT / £1,842.14 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
ACCS2002
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304437888
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Aisle Containment System |
|---|
General Information
| Product Type | Aisle Containment Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ACCS2002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A set of adapters engineered for full containment of row solutions to provide full containment and increase cooling efficiency. This front adapter for a 800mm Easy Rack includes a plenum spacer, glass front door and a floor to seal the bottom of the rack. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | ACCS2002 |
| Product Name | Containment Adapter for Easy Rack, Front, 42U, Black, 800mm Wide |
| Brand Name | Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 50.90 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 42U |
| Width | 800 mm |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Related products
-
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,787.17 Exc. VAT / £2,144.60 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.81 Exc. VAT / £134.17 Inc. VAT

