A set of adapters engineered for full containment of row solutions to provide full containment and increase cooling efficiency. This rear adapter for a 600mm Easy Rack includes a plenum spacer and metal rear door.
“APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Schneider Electric ACCS2001 42U Rack-mountable Aisle Containment Adapter for Aisle Containment System – Black
Schneider Electric ACCS2001 42U Rack-mountable Aisle Containment Adapter for Aisle Containment System – Black
- Aisle Containment Adapter allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Aisle Containment System application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack-mountable aisle containment adapter allows maximum space utilisation with easy and convenient access to the equipment
Out of stock
£938.43 Exc. VAT / £1,126.12 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
ACCS2001
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304437871
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Aisle Containment System |
|---|
General Information
| Product Type | Aisle Containment Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ACCS2001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A set of adapters engineered for full containment of row solutions to provide full containment and increase cooling efficiency. This rear adapter for a 600mm Easy Rack includes a plenum spacer and metal rear door. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | ACCS2001 |
| Product Name | Containment Adapter for Easy Rack, Rear, 42U, Black, 600mm Wide |
| Brand Name | Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 35.70 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 42U |
| Width | 600 mm |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.70 Exc. VAT / £134.04 Inc. VAT
