Warranty
| Additional Warranty Information | Limited Lifetime Warranty |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
General Information
| Product Type | RAM Module |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AC140335 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Dell |
Technical Information
| Device Supported | Desktop PC |
|---|---|
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
