The Eaton 9PX UPS (2200-3000W) provides advanced protection for small & medium Datacentres, IT rooms and Infrastructure. Delivering double conversion protection and being the first in its class to provide Unity power factor (VA=W).
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Eaton 9PX Double Conversion Online UPS – 3 kVA/3 kW
Eaton 9PX Double Conversion Online UPS – 3 kVA/3 kW – 3U Rack/Tower – 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC Input – 2 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13
- 200 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 3 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 3 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- Double Conversion Online UPS is a productive and reliable power supply solution
- IEC 60320 C19 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Rack/Tower form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Out of stock
£2,231.31 Exc. VAT / £2,677.57 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
9PX3000IRTBPH
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0743172081599
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 9PX3000IRTBPH |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Marketing Information | The Eaton 9PX UPS (2200-3000W) provides advanced protection for small & medium Datacentres, IT rooms and Infrastructure. Delivering double conversion protection and being the first in its class to provide Unity power factor (VA=W). |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 9PX |
| Product Name | 9PX 3000VA Tower/Rack Mountable UPS |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 200 V AC |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 3 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27.40 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 3U |
| Height | 130 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 485 mm |
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
|---|---|
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
Industrial UPS £11,421.28 Exc. VAT / £13,705.54 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT



