The Eaton 9PX Marine is the first UPS in its class to provide Unity power factor (VA=W). It delivers 11% more power than any other UPS. Energy Star qualified, the 9PX Marine provides the highest efficiency level to reduce energy and cooling costs.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Eaton 9PX Marine Double Conversion Online UPS – 1.50 kVA/1.50 kW
Eaton 9PX Marine Double Conversion Online UPS – 1.50 kVA/1.50 kW – 2U Rack/Tower – 230 V AC Input – 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC Output – 8 x IEC 60320 C13
- 1.50 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 1.50 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 200 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- Double Conversion Online UPS allows convenient, long-time usage with increased efficiency
- IEC 60320 C13 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- IEC 60320 C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Rack/Tower form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Out of stock
£1,855.86 Exc. VAT / £2,227.03 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
9PX1500IRTM
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0743172081230
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 9PX1500IRTM |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Marketing Information | The Eaton 9PX Marine is the first UPS in its class to provide Unity power factor (VA=W). It delivers 11% more power than any other UPS. Energy Star qualified, the 9PX Marine provides the highest efficiency level to reduce energy and cooling costs. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9PX Marine 1500VA UPS |
| Product Line | 9PX Marine |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 200 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 276 V AC |
| Load Capacity (VA) | 1.50 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.50 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.90 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 450 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £114.04 Exc. VAT / £136.85 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
Industrial UPS £11,421.28 Exc. VAT / £13,705.54 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT



