Full solution featuring an all-in-one video bar and touch controller with PoE connectivity. Ideal for huddle and small rooms up to 6 people.
Logitech Rally Bar Video Conference Equipment – Graphite
Logitech Rally Bar Video Conference Equipment – Graphite – For Huddle Space – 3840 x 2160 Video (Live) – 4K – 1 x Network (RJ-45) – 1 x HDMI In – 1 x HDMI Out – USB – Gigabit Ethernet – Wireless LAN – Internal Microphone(s) – Wall Mountable, Display Mount, Tabletop
Availability: 5 in stock
£1,780.61 Exc. VAT / £2,136.73 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Warranty
| Additional Warranty Information | Extended: 1-year and 3-year extended warranties available at the time of hardware purchase. |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Application/Usage | Huddle Space |
|---|---|
| Package Contents |
|
General Information
| Product Type | Video Conference Equipment |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 991000482 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Marketing Information | Full solution featuring an all-in-one video bar and touch controller with PoE connectivity. Ideal for huddle and small rooms up to 6 people. |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Rally Bar Video Conference Equipment |
| Product Line | Rally Bar |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.80 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 78.9 mm |
| Width | 549.6 mm |
| Depth | 76 mm |
| Product Color | Graphite |
Technical Information
| Features | Echo Cancellation |
|---|
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Operating System
| Operating System Supported | ChromeOS |
|---|
Wireless Specifications
| Wireless LAN | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
Audio
| Microphone Form Factor | Internal |
|---|
Video
| Maximum Video Resolution (Live) | 3840 x 2160 |
|---|---|
| Graphics Modes (Live) | 4K |
Related products
-
Webex Webex Room Video Conference Equipment for Large Room(s) – Carbon Black
Collaboration £16,387.16 Exc. VAT / £19,664.59 Inc. VAT -
Webex Desk Mini TTC9-01 Video Conference Equipment for Small Room(s) – Carbon Black
Collaboration £1,526.64 Exc. VAT / £1,831.97 Inc. VAT -
Logitech Rally Plus Video Conference Equipment for Large Room(s)
Collaboration £1,923.11 Exc. VAT / £2,307.73 Inc. VAT

