Full solution featuring an all-in-one video bar and touch controller with PoE connectivity. Ideal for huddle and small rooms up to 6 people.
“Logitech Rally Video Conferencing Accessory Hub” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Logitech Rally Bar Video Conference Equipment
Logitech Rally Bar Video Conference Equipment
Availability: 6 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
£1,780.61 Exc. VAT / £2,136.73 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
991-000479
Categories Collaboration, Video & Web Conference Equipment, Video Communications
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Warranty
| Additional Warranty Information | Extended: 1-year and 3-year extended warranties available at the time of hardware purchase. |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Application/Usage | Huddle Space |
|---|---|
| Package Contents |
|
General Information
| Product Type | Video Conference Equipment |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 991000479 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Marketing Information | Full solution featuring an all-in-one video bar and touch controller with PoE connectivity. Ideal for huddle and small rooms up to 6 people. |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | RALLY BAR HUDDLE + TAP IP Video Conference Equipment |
| Product Line | Rally Bar |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.80 kg |
|---|---|
| Height | 78.9 mm |
| Width | 549.6 mm |
| Depth | 76 mm |
Technical Information
| Features | Echo Cancellation |
|---|
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Operating System
| Operating System Supported | macOS |
|---|
Audio
| Speaker Form Factor | Internal |
|---|---|
| Microphone Form Factor | Internal |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
Video
| Maximum Video Resolution (Live) | 1920 x 1080 |
|---|---|
| Graphics Modes (Live) | Full HD |
Related products
-
Webex Webex Room Video Conference Equipment for Large Room(s) – Carbon Black
Collaboration £16,387.16 Exc. VAT / £19,664.59 Inc. VAT


