The Eaton 93E UPS delivers customers the most efficient power quality solution in three key areas: space, power and cost. Engineered for maximum efficiency, the 93E delivers up to 98% efficiency while maintaining a small physical footprint. With internal batteries up to 60 kVA, the 93E provides an all-in-one solution that also reduces the complexity of installation and startup and provides maximum runtime.
“APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Eaton 93E Double Conversion Online UPS – 40 kVA/32 kW
Eaton 93E Double Conversion Online UPS – 40 kVA/32 kW – Tower – 10 Minute Stand-by – 120 V AC, 127 V AC, 208 V AC, 220 V AC Input – 208 V AC, 220 V AC Output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 32 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 40 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Double Conversion Online UPS is a productive and reliable power supply solution
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 10 minute at full load
- Tower form factor requires minimal configuration and can be easily customised and upgraded to ensure maximum efficiency
Out of stock
£7,711.85 Exc. VAT / £9,254.22 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
93E40KMBSBI
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
3553340693021
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 93E40KMBSBI |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Marketing Information | The Eaton 93E UPS delivers customers the most efficient power quality solution in three key areas: space, power and cost. Engineered for maximum efficiency, the 93E delivers up to 98% efficiency while maintaining a small physical footprint. With internal batteries up to 60 kVA, the 93E provides an all-in-one solution that also reduces the complexity of installation and startup and provides maximum runtime. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 93E |
| Product Name | 93E UPS |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (VA) | 40 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 32 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 680 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 1902.5 mm |
| Width | 599.4 mm |
| Depth | 800.1 mm |
Battery Information
| Backup/Run Time (Full Load) | 10 Minute |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,518.46 Exc. VAT / £1,822.15 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W
General Purpose UPS £259.56 Exc. VAT / £311.47 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT


