Accommodate very large meeting rooms with the Logitech GROUP 15m Extended Cable. Compared to the standard cable, this one triples the distance from the hub to the camera or speakerphone with a single 15 meter (49 ft) cable. Designed and engineered specifically for Logitech GROUP, this cable is plenum-rated and can be routed through a conduit for super-clean conference room installations.
Logitech 15 m PS/2 Data Transfer Cable – 1
Logitech 15 m PS/2 Data Transfer Cable – 1 – Cable for Camera, Speakerphone – First End: 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) – Male – Second End: 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) – Male – Extension Cable – Black
- Features PS/2 cable type for your convenience and desired usability
- Fully compatible with cameras
- Repeater feature for your convenience and ease of usage
- Transfer data in a snap
Out of stock
£136.07 Exc. VAT / £163.28 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Cable Length | 15 m |
|---|---|
| Device Supported | Camera |
| Features | Repeater |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Type | PS/2 |
| Connector Type on First End | Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) - Male |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 939-001490 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Marketing Information | Accommodate very large meeting rooms with the Logitech GROUP 15m Extended Cable. Compared to the standard cable, this one triples the distance from the hub to the camera or speakerphone with a single 15 meter (49 ft) cable. Designed and engineered specifically for Logitech GROUP, this cable is plenum-rated and can be routed through a conduit for super-clean conference room installations. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Group 15m Extended Cable |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 510 g |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric 1.83 m USB KVM Cable – 1 Each
Accessories £55.82 Exc. VAT / £66.98 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric 3827GY-5 1.52 m Category 5 Network Cable – 1 Each
Accessories £5.56 Exc. VAT / £6.67 Inc. VAT
