General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 920-011010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK650 |
| Product Name | Signature MK650 Combo for Business Wireless Mouse and Keyboard Combo |
| Product Line | Signature |
| Brand Name | Logitech |
Keyboard/Keypad
| Localization | Swedish |
|---|---|
| Number of Keys | 118 |
| Keyboard/Keypad Features | Full-size Keyboard |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Backlight | No |
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Pointing Device
| Pointing Device Type | Mouse |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
Battery Information
| Battery Size Supported | AA |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Graphite |
|---|---|
| Pointing Device Color | Graphite |
| Keyboard/Keypad Height | 193.55 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 457.20 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 23.88 mm |
| Pointing Device Height | 108.20 mm |
| Pointing Device Width | 60.96 mm |
| Pointing Device Depth | 38.61 mm |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 700.2 g |


