Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | Mac |
| Post-consumer-waste% | 12% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Operating System Compatibility | iOS 13.4 |
General Information
| Product Type | Keyboard |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 920-010525 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | MX Keys Mini for Mac Master Keyboard |
| Product Line | MX Keys Mini for Mac |
| Product Series | Master |
| Brand Name | Logitech |
Keyboard/Keypad
| Keys Layout | QWERTY |
|---|---|
| Localization | English (UK) |
| Keyboard/Keypad Features | Illuminated |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyswitch Technology | MX |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 10 m |
| Backlight | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 506.4 g |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 131.95 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 295.99 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 20.97 mm |
| Product Color | Light Grey |
| Color Family | Grey |
| Product Material | Plastic |
Battery Information
| Battery Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Maximum Battery Life | 5 Month |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type C |


