General Information
| Product Type | Keyboard |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 920-010497 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | MX Keys Keyboard |
| Product Line | MX Keys |
| Brand Name | Logitech |
Keyboard/Keypad
| Localization | English (UK) |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Features | Concave Key Cap |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyswitch Technology | Rubber Dome |
| Backlight | Yes |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Backlight Type | LED |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 900 g |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 21 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 296 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 132 mm |
| Product Color | Rose |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
