Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Platform Supported | PC |
| Post-consumer-waste% | 61% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
General Information
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 910-006931 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | MX Anywhere 3S Mouse |
| Product Line | MX Anywhere 3S |
| Brand Name | Logitech |
Pointing Device
| Movement Detection | Darkfield |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scrolling Directions | Horizontal |
| Rechargeable | Yes |
| Movement Resolution (dpi) | 8000 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 99 g |
|---|---|
| Height | 100.5 mm |
| Width | 65 mm |
| Depth | 34.4 mm |
| Product Color | Rose |
| Color Family | Red |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB Type C |
|---|


