Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Platform Supported | PC |
| Post-consumer-waste% | 38% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 910-006865 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | M171 |
| Product Name | M171 Mouse |
| Brand Name | Logitech |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 70.5 g |
|---|---|
| Height | 97.7 mm |
| Width | 61.5 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Product Color | Rose |
| Color Family | Red |
Battery Information
| Battery Included | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
|---|

