General Information
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 910-006477 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Lift Ergo Mouse |
| Product Line | Lift |
| Product Series | Ergo |
| Brand Name | Logitech |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Hand/Palm Size | Small/Medium |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
Miscellaneous
| Platform Supported | Mac |
|---|---|
| Post-consumer-waste% | 54% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CO2 Neutral |
| Operating System Compatibility | macOS 10.15 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 125 g |
|---|---|
| Length | 108 mm |
| Height | 71 mm |
| Width | 70 mm |
| Product Color | Off White |
| Color Family | White |
Battery Information
| Battery Included | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
|---|

