General Information
| Product Type | Mouse |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 910-004640 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.co.uk |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | M171 |
| Product Name | M171 Mouse |
| Brand Name | Logitech |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 70.5 g |
|---|---|
| Height | 35.2 mm |
| Width | 61.9 mm |
| Depth | 97.3 mm |
| Product Color | Blue |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 |
|---|

