Miscellaneous
| Application/Usage | Telephone |
|---|
General Information
| Product Type | Earset |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 8J8V4AAABB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | CS540A |
| Product Name | CS540A Earset |
| Product Series | CS500 |
| Brand Name | Poly |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
Technical Information
| Sound Mode | Mono |
|---|---|
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Convertible Design |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Operating Distance | 12000 cm |
| Charging Method | Charging Base |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
Physical Characteristics
| Colour | Black |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Color Family | Black |
Earpiece
| Earpiece Design | On-ear |
|---|---|
| Earpiece Type | Monaural |
Battery Information
| Batteries Required | Yes |
|---|




