General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 68761SP |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Battery+ Battery Unit |
| Product Line | Battery+ |
| Brand Name | Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton UPS:
|
|---|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Technical Information
| Output Voltage | 24 V DC |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve Regulated Lead Acid (VRLA) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.50 kg |
|---|---|
| Height | 100 mm |
| Width | 151 mm |
| Depth | 65 mm |


