Power over Ethernet (PoE) offers an easy, fast and cost-effective solution for powering network products. A midspan injects power and data to the network device with built-in PoE support. No need to replace existing Ethernet switches and cabling infrastructure. AXIS T8120 Midspan 15 W 1-port is a compact and flexible solution for your PoE-based network devices. AXIS T8120 delivers up to 15.4 W and it is IEEE 802.3af compliant and, which ensures compatibility with most of Axis network products that have built-in support for PoE.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
AXIS T8120 PoE Injector
AXIS T8120 PoE Injector – 120 V AC, 230 V AC Input – 1 x 10/100/1000Base-T Input Port(s) – 1 x 10/100/1000Base-T Output Port(s) – 15 W – Wall/Shelf/DIN Rail-mountable
Availability: 2 in stock
Estimated Delivery: Tuesday, 28th April
Future Stock on Order: 2
£375.07 Exc. VAT / £450.08 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
5026-222
Categories Power Equipment, Power Injectors/Splitters, Unifi Store
UPC/EAN Code:
7331021003569
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PoE Injector |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 5026-222 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Marketing Information | Power over Ethernet (PoE) offers an easy, fast and cost-effective solution for powering network products. A midspan injects power and data to the network device with built-in PoE support. No need to replace existing Ethernet switches and cabling infrastructure. AXIS T8120 Midspan 15 W 1-port is a compact and flexible solution for your PoE-based network devices. AXIS T8120 delivers up to 15.4 W and it is IEEE 802.3af compliant and, which ensures compatibility with most of Axis network products that have built-in support for PoE. |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | T8120 |
| Product Name | T8120 Midspan 15 W 1-port |
| Brand Name | AXIS |
Miscellaneous
| Compatibility | Axis Products:
|
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Maximum Input Current | 500 mA |
| Maximum Output Power | 15 W |
| Minimum Output Voltage | 48 V DC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 450 g |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Shelf/DIN Rail-mountable |
| Height | 53 mm |
| Width | 33 mm |
| Depth | 140 mm |
Interfaces/Ports
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
Related products
-
Tripp Lite by Eaton NPOEI-90W-1G PoE Injector – TAA Compliant
Power Equipment £165.53 Exc. VAT / £198.64 Inc. VAT
