The Cisco® Business 240AC Access Point delivers an ideal blend of predictable performance in a compact form. Incorporating 802.11ac Wave 2 features, this platform is ideal for small-to-midsize enterprise deployments.
Ideal for small and medium-sized networks, the Cisco Business 240AC Access Point delivers industry-leading performance for enterprise-class 4×4 Multi-user Multiple-Input Multiple-Output (MU-MIMO), four spatial stream access points that support the Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) 802.11ac Wave 2 standard. The Cisco Business 240AC Access Point extends support to a new generation of Wi-Fi clients, such as smartphones, tablets, and high-performance laptops that have integrated 802.11ac Wave 1 or Wave 2 support.
Cisco 240AC IEEE 802.11ac 1.69 Gbit/s Wireless Access Point
Cisco 240AC IEEE 802.11ac 1.69 Gbit/s Wireless Access Point – 2.40 GHz, 5 GHz – MIMO Technology – 2 x Network (RJ-45) – Gigabit Ethernet – Ceiling Mountable – 5 Pack
- 1.69 Gbit/s wireless transmission speed provides better reception, and dependable connectivity with maximum productivity
- Ceiling Mountable form factor for your usage convenience and better reliance
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- Management port for convenient and more powerful connectivity
- This wireless access point uses IEEE 802.11ac technology with steadfast speed of up to 1.69 Gbit/s for optimal wireless signals
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
Out of stock
£484.65 Exc. VAT / £581.58 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wireless Access Point |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 5-CBW240AC-E |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco® Business 240AC Access Point delivers an ideal blend of predictable performance in a compact form. Incorporating 802.11ac Wave 2 features, this platform is ideal for small-to-midsize enterprise deployments. |
| Packaged Quantity | 5 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 240AC |
| Product Name | Business 240AC Access Point |
| Product Series | 200 |
| Brand Name | Cisco |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 426.4 g |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 38.1 mm |
| Width | 177.8 mm |
| Depth | 177.8 mm |
Technical Information
| Wireless Transmission Speed | 1.69 Gbit/s |
|---|---|
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Energy Efficiency Compliance | Energy-using Products Directive (EuP) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Management Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
Related products
-
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT -
Netgear Nighthawk RAXE300 Wi-Fi 6E IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax Ethernet Wireless Router
Information Technology £282.55 Exc. VAT / £339.06 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £155.51 Exc. VAT / £186.61 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57412 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – Plug-in Card
Information Technology £114.96 Exc. VAT / £137.95 Inc. VAT
