Tripp Lite’s 4POSTRAILKIT1U is an adjustable rackmount shelving system that supports 1U UPS systems as well as other 1U pieces of networking or power protection equipment. 4-post expandable mounting rails offer front to rear support for equipment with 17.5″ wide rectangular chassis. Rails adjust to any setting between 20.5 and 36 inches. Includes mounting hardware compatible with square-hole racks. Supports up to 150 lbs.
Tripp Lite by Eaton SmartRack 4POSTRAILKIT1U Rack Mount for UPS – Silver
Tripp Lite by Eaton SmartRack 4POSTRAILKIT1U Rack Mount for UPS – Silver – 68.04 kg Load Capacity
- Can withstand a maximum weight of 68.04 kg
- Rack Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Rack Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Sustains a maximum load capacity of 68.04 kg
Availability: 1 in stock
£52.39 Exc. VAT / £62.87 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 4POSTRAILKIT1U |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's 4POSTRAILKIT1U is an adjustable rackmount shelving system that supports 1U UPS systems as well as other 1U pieces of networking or power protection equipment. 4-post expandable mounting rails offer front to rear support for equipment with 17.5" wide rectangular chassis. Rails adjust to any setting between 20.5 and 36 inches. Includes mounting hardware compatible with square-hole racks. Supports up to 150 lbs. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 4POSTRAILKIT1U |
| Product Name | 1U Universal Adjustable Rackmount Shelf Kit |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Product Information
| Device Supported | UPS |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 68.04 kg |
| Maximum Adjustable Depth | 91.4 cm |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.36 kg |
|---|---|
| Height | 4.4 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Depth | 52.1 cm |
| Product Color | Silver |
| Color Family | Silver |
Related products
-
Logitech Camera Mount for Video Conferencing System – Black
Accessories £14.24 Exc. VAT / £17.09 Inc. VAT -
Logitech Wall Mount for Video Conferencing Touch Controller
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT

