The 1U Monitor/Utility Shelf is a fixed shelf that can be mounted at any height within HP Racks to place a monitor or another component. Bezels for a 14″, 15″ and 17″ monitor are included. The Monitor/Utility Shelf is 19″ (482.6 mm) wide and 29.13″ (739.9 mm) deep with a load capacity of 150 lbs (68.1 kg).
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
HPE 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Graphite
HPE 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Graphite – 68.04 kg Maximum Weight Capacity
- Comes in graphite colour for an elegant and fashionable look
- Rack Shelf allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
Out of stock
£133.62 Exc. VAT / £160.34 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
253449-B21
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0720591136857
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Shelf |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 253449-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | The 1U Monitor/Utility Shelf is a fixed shelf that can be mounted at any height within HP Racks to place a monitor or another component. Bezels for a 14", 15" and 17" monitor are included. The Monitor/Utility Shelf is 19" (482.6 mm) wide and 29.13" (739.9 mm) deep with a load capacity of 150 lbs (68.1 kg). |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 10000 Rack 1U Monitor Utility Shelf |
| Brand Name | HPE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.43 kg |
|---|---|
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 1U |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 739.9 mm |
| Maximum Weight Capacity | 68.04 kg |
| Product Color | Graphite |
Related products
-
APC by Schneider Electric InRow RD ACRD201 Airflow Cooling System – Black
Accessories £9,425.07 Exc. VAT / £11,310.08 Inc. VAT
