Ideal for perimeter protection, this robust, halogen-free camera can detect and verify regardless of weather and light conditions even in low-contrast scenes. With five lens alternatives, it ensures optimal detection to suit specific needs. This AI-based camera enables proactive surveillance. And AXIS Perimeter Defender is available for enhanced protection. Built on a powerful platform, it supports third-party analytics. It features two I/O ports and with edge-to-edge technology you can connect, for instance, a horn speaker to enable audio alarms. Furthermore, Axis Edge Vault safeguards the device and offers FIPS 140-2 Level 2 certified key storage and operations.
AXIS Q1971-E Outdoor Network Camera – Colour – White – TAA Compliant
AXIS Q1971-E Outdoor Network Camera – Colour – White – TAA Compliant – H.264, H.265, Motion JPEG, H.264B (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264M (MPEG-4 Part 10/AVC), H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC) Main Profile, Zipstream, H.264B, H.264M, H.264H – 768 x 576 Fixed Lens – 8 fps – Gigabit Ethernet – IK10 – IP67, IP66 – Impact Resistant, Weather Resistant – Audio Support
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- f/1.14 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- Fixed lens type effectively compensates for changes in the level of light by adjusting the exposure time or using gain
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Thermal Detection feature for better reliance and usability
- Up to 768 x 576 resolution for surveillance in real-time
- Wired connectivity technology offers maximum visual convenience
Out of stock
£3,418.51 Exc. VAT / £4,102.21 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Features | Thermal Detection |
| TAA Compliant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02954-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Marketing Information | Ideal for perimeter protection, this robust, halogen-free camera can detect and verify regardless of weather and light conditions even in low-contrast scenes. With five lens alternatives, it ensures optimal detection to suit specific needs. This AI-based camera enables proactive surveillance. And AXIS Perimeter Defender is available for enhanced protection. Built on a powerful platform, it supports third-party analytics. It features two I/O ports and with edge-to-edge technology you can connect, for instance, a horn speaker to enable audio alarms. Furthermore, Axis Edge Vault safeguards the device and offers FIPS 140-2 Level 2 certified key storage and operations. |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | Q1971-E |
| Product Name | Q1971-E Thermal Camera |
| Product Series | Q19 |
| Brand Name | AXIS |
Power Description
| Input Voltage | 12 V DC |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 12.95 W |
| Power Source Type | DC |
Network & Communication
| Protocols | IPv4 |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Remote Management | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.40 kg |
|---|---|
| Durability | Impact Resistant |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Product Material | Aluminium |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Field of View | Horizontal field of view: 10.5°, Vertical field of view: 8°, Near focus distance: 31.3 m (103 ft) |
| Thermal Image Sensor Type | Uncooled Microbolometer |
Lens
| Lens Type | Fixed |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/1.14 |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Thermal Focal Length | 35 mm |
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 768 x 576 |
| Maximum Frame Rate | 8 fps |
| Thermal Video Resolution | 384 x 288 |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 60°C |
| Minimum Storage Temperature | -40°C |
| Maximum Storage Temperature | 65°C |
| Minimum Operating Humidity (Condensing) | 10% |
| Maximum Operating Humidity (Condensing) | 100% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|
Technical Information
| Languages Support | English |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
Audio
| Audio Support | Yes |
|---|
Related products
-
Logitech Video Conferencing Camera – 13 Megapixel – 60 fps – Matte Black, Slate Grey – USB 3.0
Cameras & Optics £925.58 Exc. VAT / £1,110.70 Inc. VAT -
AXIS V5938 8 Megapixel Indoor 4K Network Camera – Colour – White
Cameras & Optics £2,778.01 Exc. VAT / £3,333.61 Inc. VAT -
Cisco TelePresence Precision 60 Video Conferencing Camera – 60 fps
Cameras & Optics £5,677.43 Exc. VAT / £6,812.92 Inc. VAT

