General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02903001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | P1388-B |
| Product Name | P1388-B Network Camera |
| Brand Name | AXIS |
Power Description
| Input Voltage | 10 V DC |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 15 W |
| Power Source Type | PoE |
Technical Information
| Recording Formats | 4K |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Camera Iris | P-iris |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Miscellaneous
| Features | Day/Night |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
Physical Characteristics
| Form Factor | Box |
|---|---|
| Mount Type | CS Mount |
Lens
| Lens Type | Fixed |
|---|
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|

