General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02899001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | P1385-B |
| Product Name | P1385-B Network Camera |
| Product Series | P13 |
| Brand Name | AXIS |
Power Description
| Input Voltage | 10 V DC |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 15 W |
| Power Source Type | PoE |
Network & Communication
| Protocols | MQTT |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
Technical Information
| Recording Formats | Full HD |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Camera Iris | DC |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
Miscellaneous
| Features | Video Management System |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
Physical Characteristics
| Form Factor | Box |
|---|---|
| Mount Type | CS Mount |
Lens
| Lens Type | Fixed |
|---|---|
| Lens Included | No |
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|

