General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02622001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | M1135-E Mk II i-CS |
| Product Name | M1135-E Mk II Box Camera |
| Product Series | M11 |
| Brand Name | AXIS |
Technical Information
| Recording Formats | Full HD |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.80 kg |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Form Factor | Box |
| Mount Type | Wall Mount |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Field of View | Horizontal field of view: 101°-33° Vertical field of view: 53°-18° |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Miscellaneous
| Features | Human Detection |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
Lens
| Lens Type | Varifocal |
|---|---|
| Optical Zoom | 2.9x |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Maximum Focal Length | 10 mm |
| Minimum Focal Length | 3.50 mm |
| Lens Mount Type | CS-Mount |
| Lens Included | Yes |
Video
| Video Formats | H.265 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Exposure
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/33500 Second |
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|
Power Description
| Power Source Type | PoE |
|---|



