- Featuring powerful components, this secure, scalable recording server offers high performance and support for powerful applications and features. It includes AXIS Camera Station licenses and multiple RAID configurations for flexible storage and multiple redundancy configuration. And, a Trusted Platform Module (FIPS 140-2 level 2 certified) ensures secure storage of all cryptographic keys and certificates. Available in one variant with a choice of storage, it comes preloaded with preconfigured software. Plus, all supported products are available in one price list for a one-stop-shop experience. Furthermore, it offers services such as Keep Your Hard Drive, Next Business Day Onsite Support, and a 5-year warranty.
- Scalable and powerful solution
- Flexible storage options including RAID
- 32 TB storage
- 32 AXIS Camera Station licenses included
- Extensive support and 5-year warranty
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
AXIS S1232 Wired Video Surveillance Station 32 TB HDD – TAA Compliant
AXIS S1232 Wired Video Surveillance Station 32 TB HDD – TAA Compliant – Camera Station – 4K Recording
- 32 TB hard drive provides enough space to record long interval of time
- 32 TB HDD provides ample storage
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Out of stock
£7,157.01 Exc. VAT / £8,588.41 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
02536-003
Categories Security Devices, Unifi Store, Video Surveillance Systems
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
General Information
| Product Type | Video Surveillance Station |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02536003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Marketing Information |
|
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | S1232 |
| Product Name | Camera Station S1232 Tower Recording |
| Brand Name | AXIS |
Technical Information
| Recording Formats | 4K |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | Yes |
| System Components | Camera Station |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
|---|
Memory
| Standard Memory | 16 GB |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 21.30 kg |
|---|
Power Description
| Power Consumption | 181 W |
|---|
Video
| Maximum Resolution | 4K |
|---|---|
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
Storage
| Hard Drive Capacity | 32 TB |
|---|
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of VGA Out | 1 |
Related products
-
AXIS P7316 16 Channel Wired Video Surveillance Station
Security Devices £1,177.66 Exc. VAT / £1,413.19 Inc. VAT -
AXIS S1264 Wired Video Surveillance Station 24 TB HDD
Security Devices £9,514.94 Exc. VAT / £11,417.93 Inc. VAT -
AXIS S1132 48 Channel Wired Video Surveillance Station 32 TB HDD
Security Devices £6,902.04 Exc. VAT / £8,282.45 Inc. VAT -
AXIS S2108 8 Channel Wired Video Surveillance Station 2 TB HDD – TAA Compliant
Security Devices £1,599.03 Exc. VAT / £1,918.84 Inc. VAT


