General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02483001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | M1135 MK II |
| Product Name | M1135 MK II Network Camera |
| Product Series | M11 |
| Brand Name | AXIS |
Power Description
| Input Voltage | 28 V DC |
|---|
Technical Information
| Recording Formats | Full HD |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Field of View | 90° - 33° |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Miscellaneous
| Features | Day/Night |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
Physical Characteristics
| Form Factor | Box |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
Lens
| Lens Type | Varifocal |
|---|---|
| Optical Zoom | 3.5x |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Maximum Focal Length | 10.50 mm |
| Minimum Focal Length | 3 mm |
| Lens Mount Type | CS-Mount |
| Lens Included | Yes |
Video
| Video Formats | H.265 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Storage
| Storage Type | Memory Card |
|---|



