General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02316-003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | Q6225-LE |
| Product Name | Q6225-LE Network Camera |
| Brand Name | AXIS |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Miscellaneous
| Features | PTZ |
|---|
Lens
| Lens Type | Varifocal |
|---|---|
| Optical Zoom | 30x |
| Maximum Focal Length | 201 mm |
| Minimum Focal Length | 6.70 mm |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Technical Information
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | 400 m |
| Night Vision Type | Infrared |


