General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02225001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | Q3538-LVE |
| Product Name | Q3538-LVE Network Camera |
| Product Series | Q35 |
| Brand Name | AXIS |
Technical Information
| Recording Formats | 4K |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| HD Recording | Yes |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
Physical Characteristics
| Durability | Vandal Resistant |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 182.9 mm |
| Height | 124.5 mm |
Miscellaneous
| Features | Day/Night |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Network & Communication
| Remote Management | Yes |
|---|


