General Information
| Product Type | Network Camera |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 02131001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com/uk |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Product Model | M2035-LE |
| Product Name | M2035-LE Network Camera |
| Product Series | M20 |
| Brand Name | AXIS |
Technical Information
| Recording Formats | Full HD |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
Display & Graphics
| Colour Supported | Colour |
|---|---|
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Field of View | 101° - 130° |
Network & Communication
| Connectivity Technology | Wired |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
Miscellaneous
| Features | Built-in Infrared Illuminator |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Bullet |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Product Color | Black |
Lens
| Lens Type | Fixed |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
Video
| Video Formats | H.264 |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 50°C |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|

