The Cisco SFP-10G-BXD-I and SFP-10G-BXU-I SFPs operate on a single strand of standard SMF.
A SFP-10G-BXD-I device is always connected to a SFP-10G-BXU-I device with a single strand of standard SMF with an operating transmission range up to 10 km.
Cisco SFP-10G-BXU-I SFP+ – 1 x 10GBASE-BX10-U Network – For Data Networking, Optical Network – Optical Fiber – Single-mode – 10 Gigabit Ethernet – 10GBASE-BX10-U – 10 – Hot-swappable
Out of stock
£2,939.95 Exc. VAT / £3,527.94 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
The Cisco SFP-10G-BXD-I and SFP-10G-BXU-I SFPs operate on a single strand of standard SMF.
A SFP-10G-BXD-I device is always connected to a SFP-10G-BXU-I device with a single strand of standard SMF with an operating transmission range up to 10 km.
| Application/Usage | Data Networking |
|---|
| Product Type | SFP+ |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SFP-10G-BXU-I= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco SFP-10G-BXD-I and SFP-10G-BXU-I SFPs operate on a single strand of standard SMF. A SFP-10G-BXD-I device is always connected to a SFP-10G-BXU-I device with a single strand of standard SMF with an operating transmission range up to 10 km. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | SFP-10G-BXU-I |
| Product Name | 10GBASE-BX10-U Bidirectional for 10km |
| Brand Name | Cisco |
| Compatibility | MSA Compliant |
|---|
| Interfaces/Ports Details | 1 x 10GBASE-BX10-U Network |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Form Factor | Hot-swappable |
|---|---|
| Height | 8.5 mm |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Network Technology | 10GBASE-BX10-U |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |