ReadyNAS 422 is a high performance network data storage solution for small businesses, workgroups, and branch offices of up to 40 employees. With the NETGEAR unique 5 levels of Data Protection, ReadyNAS 422 assures businesses industry’s highest level of data security and reliability, while achieving a new price-performance benchmark in network storage for file serving and data backup.
Netgear ReadyNAS RN422 2 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 4 TB HDD – Intel Atom C3338 Dual-core (2 Core) 1.50 GHz – 2 GB RAM – DDR4 SDRAM Desktop
Netgear ReadyNAS RN422 2 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 4 TB HDD – Intel Atom C3338 Dual-core (2 Core) 1.50 GHz – 2 GB RAM – DDR4 SDRAM Desktop – 20 TB Supported HDD Capacity – 2 x HDD Installed – 4 TB Installed HDD Capacity – Serial ATA Controller – RAID Supported – 0, 1, 5, 6, 10, Hot Spare, JBOD, X-RAID RAID Levels – Gigabit Ethernet – ReadyNAS OS 6
- Can hold 2 HDDs simultaneously
- DDR4 SDRAM memory technology for desired storage efficiency with accuracy and precision
- Desktop form factor for your convenience and simplicity of usage
- Enjoy quick web browsing and efficiently deal with your crazy work weeks or playtime marathons with the Intel Atom 1.50 ghz processor that kicks execution into high gear
- It’s ReadyNAS OS 6 operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
- SAN/NAS Storage System offers maximum storage efficiency and convenience
- Through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, hot spare, jbod, x-raid), RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity and provides high-performance uplinks
- Up to 20 tb Data Storage Capacity – great for demanding organisational needs
Out of stock
£556.75 Exc. VAT / £668.10 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RN422E2-100NES |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.co.uk |
| Marketing Information | ReadyNAS 422 is a high performance network data storage solution for small businesses, workgroups, and branch offices of up to 40 employees. With the NETGEAR unique 5 levels of Data Protection, ReadyNAS 422 assures businesses industry's highest level of data security and reliability, while achieving a new price-performance benchmark in network storage for file serving and data backup. |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Product Model | RN422 |
| Product Name | Insight Managed Smart Cloud Network Storage |
| Product Line | ReadyNAS |
| Product Series | 420 |
| Brand Name | Netgear |
Management & Protocols
| Protocols | iSCSI |
|---|
Memory
| Standard Memory | 2 GB |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Software
| Operating System | ReadyNAS OS 6 |
|---|
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
|---|---|
| Height | 194 mm |
| Width | 135.5 mm |
| Depth | 239 mm |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.50 GHz |
|---|---|
| Processor Type | Atom |
| Processor Model | C3338 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
Controllers
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, Hot Spare, JBOD, X-RAID |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
|---|---|
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 2 |
Interfaces/Ports
| eSATA | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Drive Interface | Serial ATA |
Storage
| Total Hard Drive Capacity Supported | 20 TB |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity Installed | 4 TB |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Number of Solid State Drive Supported | 2 |
| Number of Solid State Drive Installed | No |
Related products
-
Netgear ReadyNAS RR4312S4 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 48 TB HDD – Intel Xeon E3-1245 v6 Quad-core (4 Core) 3.70 GHz – 16 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £5,530.32 Exc. VAT / £6,636.38 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS 3312 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 16 TB HDD – Intel Xeon E3-1225 v5 Quad-core (4 Core) 3.30 GHz – 8 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £4,876.88 Exc. VAT / £5,852.26 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS RR4312X6 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 72 TB HDD – Intel Xeon E3-1245 v6 Quad-core (4 Core) 3.70 GHz – 16 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £8,118.57 Exc. VAT / £9,742.28 Inc. VAT
